Kada svarbu ištirti motiną?
Atliekant DNR analize paremtus giminystės ryšių nustatymo tyrimus, pvz. brolių/seserų, tetų/dėdžių ir senelių, taip pat labai svarbu ištirti ir pačią motiną, nes motinos mėginys reikšmingai padidina galimybę gauti galutinį rezultatą.
DNR analize paremto tėvystės nustatymo tyrimo metu laborantai lygina vaiko ir tariamo tėvo genetinius žymenis, t.y. atlieka dviejų profilių 20 genetinių žymenų palyginimą. Jeigu tariamas tėvas iš tikrųjų yra tikrasis biologinis vaiko tėvas, tada visi šie genetiniai žymenys sutaps. Jeigu žymenys nesutaps, tariamas tėvas bus atmestas kaip biologinis vaiko tėvas. Tačiau kai kuriais atvejais gali būti įvykusi mutacija viename iš lokosų ir dėl to gali būti gautas negalutinis rezultatas. Esant tokiems atvejams, motinos mėginys padės padaryti išvadą dėl rezultato, nes leis patvirtinti ar mutacija yra iš tikrųjų mutacija, ar ne.
Pastaba. Laborantai iš tikrųjų pasirenka naudoti ne 20, o 21 genetinį žymenį. 21-mu žymeniu tampa amelogenino (lyties) genas. Jis leidžia nustatyti, ar tiriamas mėginys yra moters DNR mėginys ar vyro DNR mėginys. Šis žymuo yra tiriamas atsargumo sumetimais, nes kartais užsakovai padaro klaidas, pvz. pažymi mėginius, priklausančius tariamam tėvui, kaip mėginius, priklausančius motinai, arba įdeda tepinėlius, priklausančius tėvui, į motinos voką.
Ar reikia tirti motiną atliekant giminystės ryšių nustatymo tyrimus?
Atliekant DNR analize paremtus giminystės ryšių nustatymo tyrimus, motinos mėginys taip pat yra labai pravartus. Pavyzdžiui, brolių/seserų giminystės ryšio nustatymo atveju, motinos mėginys leis atmesti dalį genetinių duomenų, kurie turi būti palyginti tarp brolių/seserų, ir iš karto atlikti palyginimą su genetiniais žymenimis, paveldėtais iš biologinio tėvo, kas užtikrins tikslesnį rezultatą.
„EasyDNA“ siūlo pasinaudoti galimybe pateikti motinos mėginį, todėl atliekant tėvystės nustatymo tyrimą, primygtinai rekomenduojame pateikti ir motinos mėginį, jeigu tai yra įmanoma.